wtorek, 7 stycznia 2014

Napijemy się herbaty?

Herbata to doskonały napar mający wiele pozytywnych właściwości. Możemy napić się jej kiedy tylko chcemy. Rano do śniadania, wieczorem, kiedy siedzimy pod kocem i pragniemy ogrzać się w zimowy wieczór, podczas spotkania ze znajomymi, w pracy, szkole. Jej rodzajów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Her­ba­ta za­wie­ra w swoim skła­dzie ko­fe­inę (teinę). Jest jej trzy­krot­nie wię­cej w her­ba­cie niż kawie, natomiast jest wol­niej przy­swa­ja­na przez or­ga­nizm. Herbata czyści krew, regeneruje mózg, poprawia pamięć, ożywia lub pomaga się uspokoić. Poszczególne typy herbat mają różne właściwości zdrowotne. Dlatego właśnie do każdego z typów herbaty powinno się podejść w sposób indywidualny. 






We­dług die­te­ty­ków warto pić różne ga­tun­ki her­bat bez cukru jako ele­ment uzu­peł­nia­nia dzien­ne­go za­po­trze­bo­wa­nia na płyny. Naj­bar­dziej za­le­ca się picie her­bat li­ścia­stych. Pamiętaj więc o tym, by ich nie słodzić! W przypadku czerwonej herbaty cukier neutralizuje większość jej właściwości. Delektuj się oryginalnym smakiem naparu, bez niezdrowych, zbędnych dodatków. To tylko kwestia przyzwyczajenia, wystarczy spróbować, a po jakimś czasie będziesz się zastanawiać "jak mogłem słodzić herbatę?'' i krzywić twarz jak tylko ktoś da Ci łyka swojej, zawierającej 3 łyżeczki cukru herbaty. Spróbuj zmniejszać stopniowo ilość cukru, aż w końcu całkowicie przestaniesz go dodawać. Ja tak zrobiłam i muszę przyznać, że teraz nie słodzę nawet kawy, podczas gdy parę lat temu wsypywałam do niej masę cukru. 
Liściasta czy w torebkach? Spotkałam się z wieloma opiniami dotyczącymi tej kwestii. Herbatę w torebce szybciej można zaparzyć oraz jest wygodniejsza w trakcie podróży. 

Ale czy zdrowsza? 
Uważa się, że herbaty w to­reb­kach to naj­gor­szy z moż­li­wych ro­dza­jów her­bat. Są to tzw. herba­ty drob­ne i pył her­ba­cia­ny, czyli po pro­stu od­pad­ki po­zo­sta­łe po li­ściach her­ba­ty. Po za­pa­rze­niu dają mocny napar i szyb­ko się bar­wią. Cza­sa­mi pro­du­cen­ci do­da­ją do nich barw­nik, aby da­wa­ła wra­że­nie moc­niej­sze­go na­pa­ru. Jeśli chcesz spraw­dzić czy do two­jej h­erba­ty eks­pre­so­wej barw­nik zo­stał do­da­ny, połóż ją na mo­krej bi­buł­ce. Jeśli bi­buł­ka się zabarwi her­ba­ta za­wie­ra sztucz­ny barw­nik.

Herbaty liściaste otrzy­my­wa­ne są me­to­dą tra­dy­cyj­ną - z krze­wów her­ba­cia­nych zbie­ra­ne są li­ście, które później ukła­da się w ciem­nym miej­scu i suszy. Li­ście te prze­cho­dzą pro­ces fer­men­ta­cji (wtedy wy­twa­rza­ją się w niej olej­ki ete­rycz­ne, które są od­po­wie­dzial­ne za spe­cy­fic­zny aro­mat). Pro­ces su­sze­nia liści po­wta­rza się, po czym pro­dukt sor­tu­je się, kroi, prze­sie­wa i pa­ku­je. Taki proces produkcji herbaty jest długotrwały przez co również kosz­tow­ny, dlatego przeważnie ceny herbat liściastych są wyższe. W ten spo­sób po­wsta­ją naj­czę­ściej her­ba­ty: czar­ne, czer­wo­ne i żółte. Do herbat liściastych należy też herbata zielona.
Skupię się na dwóch rodzajach: herbacie czerwonej (Pu-erh) oraz zielonej.
Mają one korzystny wpływ na odchudzanie.


1) Herbata czerwona
Jej smak oraz zapach mogą być delikatnie odrażające za sprawą ich intensywności. Mimo tego posiada ona wiele korzystnych dla człowieka właściwości. Jej działanie polega na wspomaganiu przemiany materii, regulacji wydzielania żółci, obniżaniu poziomu cholesterolu, spalaniu tłuszczu. Ma ona właściwości moczopędne i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Zawiera białko, wapń, fluor zapobiegający próchnicy, mangan i olejki eteryczne.
Inne właściwości: 
  • Skutecznie walczy z nadwagą (zwana zabójcą tłuszczu)
  • Pomaga w koncentracji
  • Poprawia krążenie obwodowe i mózgowe
  • Hamuje zmiany miażdżycowe
  • Poprawia pamięć
  • Wspomaga pracę wątroby i wzmacnia ją
  • Przyspiesza trawienie alkoholu
  • Pomaga zwalczyć zły nastrój, a nawet lekką depresję
  • Reguluje działanie układu pokarmowego
  • Obniża ciśnienie
  • Wzmacnia organizm.
2) Herbata zielona
Jest to jeden z najczęściej polecanych sposobów na odchudzanie bez negatywnych efektów. Napar ma zielonożółty kolor, jest bardzo aromatyczny i ma delikatny, ziołowy słodki-gorzki smak. Lecz aby polubić zieloną herbatę, należy najpierw wiedzieć, jak ją parzyć.
Stara chińska reguła mówi:



  "Herbata odda wszystko, co w niej tkwi, jeśli otrzyma wszystko czego potrzebuje” 

 Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę (60-85 stopni). Zalanie zielonej herbaty wrzątkiem powoduje, że napar staje się żółtawy i mętny oraz gorzki w smaku. Jeżeli herbata ma działać pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Nie należy parzyć zielonej herbaty zbyt długo, gdyż będzie miała ona gorzki smak. Można kilkakrotnie zalewać liście tej herbaty, za każdym razie otrzymamy inny smak i aromat. Właściwości: 
  • Skład chemiczny: lecytyna, witaminy B1, B2, B5, K, PP, olejek lotny i bardzo liczne związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod oraz barwniki: chlorofil, karoten, tealawinę
  • Zielona herbata zawiera olejki eteryczne, aminokwasy, witaminy: C, E, K, a także sole mineralne 
  • Chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi
  • Działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym
  • Łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem i chroni organizm przed jego wystąpieniem
  • Działa pobudzająco i odprężająco
  • Obniża poziom cholesterolu
  • Chroni przed zawałem i udarem mózgu
  • Dzięki taninom charakteryzującym się działaniem przeciw bakteryjnym, zielona herbata jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym (grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej)
  • Zielona herbata jest najbogatszym źródłem fluoru spośród wszystkich pokarmów, wzmacnia zęby i kości, chroni przed próchnicą
  • Dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie, wspomaga odchudzanie
  • Likwiduje wolne rodniki - spowalnia proces starzenia.

Jak widać herbata może zdziałać cuda! Udaj się więc jak najszybciej do herbaciarni, wybierz sobie herbatę lub poproś o mieszankę różnych rodzajów i do dzieła! Ja nie wyobrażam sobie dnia bez wypicia dzbanka herbaty, także zachęcam, zachęcam:)















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Follow my blog with Bloglovin